Dişler, çene kemiğine sağlam bir şekilde bağlıdır ve sert bir darbe almadıkları takdirde de dişlerin düz ve sabit durdukları düşünülür. Bu nedenle, ortodonti tedavilerinin dışında dişler hareket etmiyor izlenimi yaratır. Ancak, tel ve plak tedavileri dışında da diş kayması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu problem tedavi edilmediği müddetçe sadece çene kapanışı değil; yüz, çene ve boyun ağrıları gibi çeşitli problemlere de neden olmaktadır.

Diş diziliminde herhangi bir farklılık gözlemlendiğinde diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Dişlerin neden kayma yaptığı saptandıktan sonra en doğru tedavi yöntemine diş hekimi tarafından karar verilir ve tedavi uygulanmaya başlanır.

Diş Kayması Nedir?

Dişlerin normal konumundan farklı bir şekilde yer değiştirmesi durumuna diş kayması denir. Bu durum genellikle dişlerin çene kemiği üzerindeki doğru yerlerinden hareket etmeleri ile oluşur. Dişlerin kayması, ağızda yetersiz yer olması ya da çene yapısında doğuştan gelen anormallik gibi çeşitli sebeplerden meydana gelebilir.

Diş Kayması Neden Olur?

diş kayması

Çene ve diş yapısındaki çeşitli problemler dişlerin kaymasına neden olabilir. Diş kaymasına yol açabilen yaygın nedenleri inceleyebilirsiniz;

 • Yetersiz alan: Ağız içerisinde yeterli alanın bulunmaması dişlerin zaman içerisinde kaymasına neden olabilir. Dişler sıkışmış ya da çapraşık bir şekilde hizalanabilir.
 • Bruksizm (diş sıkma-diş gıcırdatma): Anksiyete ya da stres gibi faktörlerden dolayı insanlar çoğunlukla gece uyurken kimi zaman ise gündüzleri diş sıkar. Dişlere uygulanan baskıdan dolayı zaman içerisinde dişlerde kayma meydana gelebilir.
 • Diş eksikliği: Ağız içerisinde bir diş kaybedildiğinde, çevredeki dişler boşluğu doldurmak için hareket edebilir ve kaybedilen dişin yerine geçmeye çalışabilir. Bunun sonucunda dişlerde kayma görülebilir. Tedavi edilmediği sürece çenede ciddi zararlar oluşabilir.
 • Doğuştan gelen etkenler: Diş kayması riski, doğuştan gelen çene yapısı veya dişlerin şekli ve boyutu gibi genetik faktörlerden dolayı bazı kişilerde artış gösterebilir.
 • Diş eti hastalıkları: Diş eti hastalıklarından kaynaklı diş eti dokuları zaman içerisinde zarar görür. Bundan dolayı dişler yeteri kadar desteklenemez ve kayma meydana gelir.
 • Darbe: Çene bölgesine gelen bir darbeden dolayı çene kemiği zarar görebilir ve dişler yer değiştirebilir.

Okuyabilirsiniz: Diş Eti Çekilmesi

Diş Kayması Nasıl Tedavi Edilir?

Dişlerde meydana gelen kaymalar çeşitli tedavi yöntemleri ile giderilmektedir. Uygulanacak tedavi, dişin kayma derecesine, nedenine ve kişinin ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir.

 1. Ortodonti tedavisi: Dişleri doğru pozisyona getirmek ve hizalamak için braket (diş teli) ya da plak tedavisi uygulanmaktadır. Dişlere yapıştırılan braketler ve teller ile birlikte zaman içerisinde dişlerdeki kayma düzeltilir. Bu sayede kişi çenesini doğru ve rahat bir şekilde açıp kapatabilir ve ısırma-çiğneme yapabilir.
 2. Diş çekimi: Kimi durumlarda dişlerdeki kaymanın düzeltilmesi için diş çekimine ihtiyaç duyulur. Sıkışmış ve çarpışan dişlere yer açabilmek adına bu işlem gerçekleştirilir.
 3. İmplant: Özellikle eksik diş bölgesine kısa süre içerisinde implant yerleştirmek gelecekte oluşacak diş kayma riskini ortadan kaldıracaktır.

Diş kayması tedavisi için başvurulacak yöntemler çeşitlidir ve tedaviye bireyin durumu ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak karar verilir. Bir diş hekimi ya da ortodontist hastanın durumunu detaylı bir şekilde inceleyece ve en doğru tedavi yöntemine karar verecektir.

Diş Kayması Nasıl Önlenir?

diş kayması

Diş kayması problemini tamamen önlemek her zaman mümkün olmasa da problemin oluşumunu engellemek için başvurulabilecek pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Düzenli diş hekimi kontrolüne gitmek: Düzenli diş hekimi kontrolü sayesinde yalnızca diş kayması problemi değil, ilerde oluşacak pek çok farklı diş ve ağız problemi de önceden belirlenebilir ve soruna uygun tedavi yöntemi seçilebilir.
 • Düzenli ağız bakımı: Her gün düzenli olarak diş fırçalayarak ve diş ipi kullanarak düzenli ağız bakımı yapmak son derece önemlidir. Bu sayede dişlerde çürük oluşumu ve diş eti hastalıkları; buna bağlı olarak da dişlerde kayma oluşumu önlenebilir.
 • Bruksizmi kontrol altına almak: Gece ya da gündüz diş sıkma ve/ya gıcırdatma probleminin diş kaymasına neden olabileceğinden bahsetmiştik. Bir diş hekimine başvurarak bu durumu ortadan kaldırmaya yönelik adımlar atmak ileride oluşacak kayma problemlerini engellemenize olanak sağlayacaktır.
 • Çeneye gelen darbeleri engellemek: Spor yapıyorsanız ya da aktif olarak fiziksel aktivitelerde bulunuyorsanız, çene bölgesine darbe almamaya özen göstermeniz diş kayması riskini azaltmanız açısından son derece önemlidir.

Doğru ağız bakımı için okuyunuz: Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Sıkça Sorulan Sorular

Diş kayması nasıl anlaşılır?

Diş kaymasının en yaygın belirtileri arasında konuşurken güçlük çekme ve çenenin tam kapanmaması vardır.

1 tane yamuk diş nasıl düzeltilir?

1 tane yamuk diş, kısa süreli ortodonti tedavisi ile iyileştirilebilir. Hastanın durumuna göre tel ya da şeffaf plak tedavilerinden bir tanesi uygulanabilir.